Jak zadbać o swoje szczęście osobiste?
10 marca, 2023 2024-07-17 21:55Jak zadbać o swoje szczęście osobiste?
,,Kilka słów o tym, jak zadbać o swoje szczęście osobiste…”
Żyjemy w świecie trudnym, pełnym zgiełku, szumu informacyjnego, presji, sztucznych relacji, gonitwy za sukcesem; w świecie, w którym ilość jest nad jakością. W tym świecie łatwo zgubić swoje szczęście. Na poczucie szczęścia składa się wiele czynników: relacje, nasze emocje, poczucie własnej wartości, świadomość swoich mocnych i słabych stron. W tej rzeczywistości radzenie sobie ze stresem oraz nabywanie odporności psychicznej wraz z podejmowanymi wyzwaniami życiowymi to umiejętność ważna dla każdego współczesnego człowieka. Warto wiedzieć, co zrobić, aby poradzić sobie z codziennymi wyzwaniami. Władysław Tatarkiewicz twierdził, że „szczęście zależy nie tylko od warunków życia, ale także, i bodaj więcej, od reakcji na nie człowieka”.
Korzystanie z mediów społecznościowych pozornie zaspokaja nasze potrzeby takie jak: chęć bycia na bieżąco, uznanie, akceptację. Szybko wpadamy w pułapkę kolorowych ekranów, co powoduje, że stają się one pożeraczami naszego wolnego czasu. Warto wyeliminować ze swojego życia te „puste kalorie”. Jak sobie pomóc? Przygotuj kartkę i wynotuj na niej wszystkie czynności, które wykonujesz. Za każdym razem, kiedy sięgniesz po telefon i zaczniesz przeglądać Instagram, zapisz odpowiedni komentarz. Obejrzany filmik ze śmiesznymi kotami na YT też powinien być odnotowany w tym miejscu. Pod koniec dnia zapoznaj się z tą listą. Zakreśl czynności, które przybliżyły cię do osiągnięcia postawionych celów, a na czerwono zaznacz to, co było niepotrzebne w ciągu dnia i „pożarło” twój cenny czas.
,,Szczęście zależy nie tylko od warunków życia, ale także, i bodaj więcej, od reakcji na nie człowieka”.
Przyjrzyjmy się też temu, co mówimy sobie na co dzień. Jak traktujemy swoje „ja”? Co mówi nam nasz wewnętrzny prokurator? „Jestem silna/y, więc nie potrzebuję pomocy”? A może słyszymy: „Nie mogę popełnić żadnego błędu” albo „Jesteś do niczego”? Psychologowie obliczyli, że 80% naszych myśli jest negatywnych, a 95% z nich powraca do nas niczym bumerang. Tworzymy w swoich głowach repertuar czarnych scenariuszy, które prawdopodobnie nigdy się nie wydarzą. Jeżeli takie myśli pojawiają się raz na jakiś czas, to nie ma powodu do obaw. Natomiast permanentne patrzenie na świat w czarnych barwach, nie działa na nas motywująco. Czarnowidztwo nie sprzyja naszemu szczęściu osobistemu, a wręcz powoduje, że w naszym życiu pojawia się coraz więcej stresu. Fałszywe przekonania zniekształcają naszą rzeczywistość, stają się swoistymi blokerami, ponieważ wycofujemy się z działań, nie wierząc w siebie i w swoją sprawczość.
Przyjrzyj się swoim myślom z bliska. Co mówisz sobie i innym? Co oglądasz zazwyczaj? Czy są to programy o sensacyjnych i negatywnych informacjach czy raczej niosące humor i nadzieję? Narzekasz i słuchasz narzekań innych ludzi? Czy czytasz inspirujące i motywujące książki, artykuły? Zwróć uwagę na to, co mówisz, określając rzeczywistość wokół siebie. Czy są to słowa: „makabryczny”, „dramat”, „straszne”? A może w trudnych chwilach wybierasz wzmacniającą rozmowę z bliską ci osobą?
,,Pozytywne relacje z innymi chronią nas przed stresem, pomagają radzić sobie z życiowymi wyzwaniami”
Załóż dziennik automonitoringu swoich myśli. Zapisuj w nim myśli, które towarzyszyły ci w różnych sytuacjach. Potem odczytaj je i sprawdź, jakie były konsekwencje tych myśli w twoich postawach, relacjach i działaniach.
Niezwykle ważne jest pozytywne nastawienie do ludzi i świata, wzmacnianie swojej samooceny przez dostrzeganie oraz docenianie swoich sukcesów i osiągnięć. Pozytywne relacje z innymi chronią nas przed stresem, pomagają radzić sobie z życiowymi wyzwaniami. Nauczmy się przyjmować komplementy. Jeśli są trafne, poprawią nasze samopoczucie. A jeśli korelują z naszą samooceną, są dla nas wzmocnieniem. Nie bądźmy głusi na dobre słowa, przyjmując je, nie robimy nikomu krzywdy. Zacznijmy zachwycać się sobą, dzieląc się tym dobrem z innymi. Uprawiajmy głaskologię na co dzień. Warto tworzyć aurę życzliwości w swoim środowisku.
Zapisuj w notatniku wszystkie uskrzydlające słowa, które usłyszysz w pracy, w szkole, w domu, na spotkaniu z przyjaciółmi. Pisząc o sobie, nie używaj słów: „udało mi się”, ponieważ w ten sposób umniejszasz swoim własnym dokonaniom. Taki zeszyt może okazać się źródłem wsparcia, gdy dopadnie cię chandra. Sięgaj po niego, gdy poczujesz taką potrzebę. Jeśli dopadnie cię wewnętrzny prokurator, otwórz ten zeszyt i przeczytaj o sobie coś miłego. Ważną umiejętnością jest też wdzięczność. W tym pośpiechu dnia codziennego, gdzieś ją zgubiliśmy, a to najtańszy bilet do szczęścia.
Jeżeli poczujemy, że musimy odpocząć, bo kryzys okazał się zbyt trudny dla nas, to po prostu to zróbmy. Jacek Walkiewicz w swoim przemówieniu TEDx podkreślał: „A co jeśli się przewrócę? To się podniosę. A co jeśli się nie podniosę? To sobie poleżę”. Poleż więc tyle, ile potrzebujesz a kiedy poczujesz się na siłach- ruszaj.
Na zakończenie polecam projekcję filmu „Cyrk motyli” (https://www.filmweb.pl/film/Cyrk+motyli-2009-542342). Głównym bohaterem jest tutaj niepełnosprawny Will, który postrzegany jest jako „dziwadło”, „wybryk natury”. Wszyscy z niego szydzą, depcząc jego godność i poczucie własnej wartości. Ta cała przestrzeń toksycznych ludzi wniknęła w niego tak bardzo, że stał się zrezygnowanym, zmęczonym i smutnym człowiekiem, który stracił nadzieję. Kiedy spotyka Mendeza, dyrektora Cyrku Motyli, zaczyna wierzyć w siebie i w swoją sprawczość. Rozejrzyjcie się. Jakie środowisko Was otacza? Takie, które ciągnie w dół czy w górę?
,,Nie bądźmy głusi na dobre słowa, przyjmując je, nie robimy nikomu krzywdy”
Każdy z nas doświadcza w życiu kryzysu i każdy z nas potrzebuje tzw. wsparcia społecznego. Dbajmy więc o relacje, akceptujmy zmiany, obserwujmy sygnały płynące z własnego ciała, dbajmy o siebie i działajmy.
Autorka: Anna Konarzewska
Bibliografia:
- Lech B., Sięgaj po swoje. 102 sposoby na budowanie pewności siebie, Gliwice 2022.
- Jacek Walkiewicz: https://www.youtube.com/watch?v=ktjMz7c3ke4