„Poznaj nowe gry i zabawy animacyjne” – relacja ze szkolenia jednodniowego

Zostanie „szkoleniowcem” marzyło mi się od dawna. Pragnę pokazać Ci, że to co wydaje nam się trudne, w „Projektorze” staje się błahostką, a w spełnianiu marzeń zespół Fundacji jest specjalistą! Dziś opowiem Ci moją przygodę z realizowaniem się w nowej roli podczas jednodniowych szkoleń.
Gdy w mojej głowie zrodził się pomysł poprowadzenia szkolenia, zwróciłem się do Biura Fundacji z zapytaniem czy w ogóle istniałaby taka możliwość. Pozytywną odpowiedź przyjąłem z wielkim entuzjazmem, a samo szkolenie udało mi się przeprowadzić mimo że nie miałem wcześniej doświadczenia w tym temacie. Choć na początku warsztatu nie czułem się najpewniej, z minuty na minutę coraz bardziej się rozkręcałem, stres puszczał a samo szkolenie, w moim odczuciu, wyszło ciekawie. Wiedzę na temat ćwiczeń, zabaw i tematyki zajęć czerpałem głównie z własnego doświadczenia w Programie oraz Internetu, pomocni byli także sami studenci – wolontariusze, którzy brali udział w szkoleniu.
Mój autorski warsztat na temat gier, zabaw animacyjnych przydatnych podczas relacji projektów odbył się 30 lipca 2016 roku w Tomaszowie Lubelskim, w mojej rodzinnej miejscowości. Miałem problemy z zarezerwowaniem odpowiedniej sali, ale ostatecznie udało mi się wszystko odpowiednio zorganizować. Osiem godzin mojej pracy minęło bardzo sprawnie. Wrażenia i wspomnienia, jakie wynoszę z tego doświadczenia, są jak najbardziej pozytywne. Nauczyłem się, aby nie bać się podejmowania nowych wyzwać i tego, że należy wychodzić ze swej strefy komfortu, żeby zdobyć nowe umiejętności. Upewniłem się, iż studenci naszego Programu to ludzie, na których zawsze możesz liczyć, nawet w chwilach kryzysu, od których Ty sam możesz nauczyć się wiele, pomimo iż sam jesteś prowadzącym szkolenie.
Tobie, jako potencjalnemu „szkoleniowcowi” chciałbym przekazać kilka rad, które pomogą Ci w przeprowadzeniu Twojego pierwszego szkolenia:
- Skontaktuj się z Biurem Fundacji i poinformuj o chęci i gotowości podjęcia się tego zadania.
- Po otrzymaniu informacji zwrotnej, zbierz ekipę studentów, polecam Ci szczególnie nowe osoby nowe w organizacji, bądź osoby z zewnątrz.
- Przeczytaj uważnie regulamin, a w razie pytań: pytaj śmiało!
- Zarezerwuj sale szkoleniową, ogłoś termin w sekcji wydarzenia.
- Przeprowadź szkolenie.
- Przeprowadź ewaluację – to istotny element pracy szkoleniowca.
GOTOWE!
3 rzeczy, których nauczyłem się w czasie organizacji mojego wydarzenia
- Pamiętaj, błędy zdarzają się każdemu, przecież jesteśmy tylko ludźmi! Mówię to z autopsji, bo dziś już wiem, że na wiele rzeczy nie masz wpływu. Jednak jak to mówią: „Dobra głowa, to głowa pełna pomysłów, mogąca rozwiązać każdy problem!” Wierze, że to właśnie Tobie się uda i to ja będę miał okazję uczestniczyć w szkoleniu, które Ty sam poprowadzisz! Spełniaj marzenia i idź dalej, bez względu na przeciwności!
- Jeśli masz jakieś wątpliwości śmiało kontaktuj się z Biurem Fundacji. Zawsze służą radą i pomocą.
- Wolontariusze w Projektorze wspierają się nawzajem i możesz na nich liczyć!
Na koniec chciałbym serdecznie podziękować Prezesowi Fundacji Rozwoju Wolontariatu – Kamilowi Wrzosowi, za możliwości rozwoju, za cierpliwość i zrozumienie okazywane wobec nas – studentów. Bardzo mocno chciałbym także podziękować Ani Miszczak z Biura Fundacji. Aniu dziękuję za przeprowadzenie mnie przez tę drogę, zawsze mogłem na Ciebie liczyć, na twoje wsparcie i pomoc. Jeszcze raz dziękuję!
Wam drodzy studenci również wielkie dzięki! Z Wami mogę się rozwijać i realizować swoje marzenia! Trzymajcie się ciepło!
Piotr Pawłowski